Wpływy mody wschodniej do polski

Pierwsze wpływy mody wschodniej, które przenikały do Polski już w ostatnich latach XV w. i ujawniły się w dziełach sztuki, pochodziły z Litwy i Rusi, jak wspominają o tym późniejsze wzmianki pisarzy. Wpływy węgierskiej mody widoczne są od początku XVI w. Za pośrednictwem husarskich ubiorów wojskowych oddziaływały na cywilne stroje szlacheckie za panowania Zygmunta I i Zygmunta Augusta. Komplety ubiorów według mody węgierskiej mogły być krótkie, jak dołoman i żupica (węgierska szubica). Szyto je także z tkanin zbytkownych, jak np. wspomniany w 1547 r. komplet, złożony z dołomana i żupicy, uszyty ze srebrnej lamy z podszewką z białego armesynu (dla pokojowca króla Zygmunta Augusta). Do restes hussaronicae zaliczano również ubiory długie, jak np. wspomniane w rachunkach 2 długie hazuki (zastępujące żupan), do których przyszyto po 23 pętlice, zapewne cienkie i niewielkie, jeżeli potrzebnych do dwóch ubiorów 46 sztuk pętlic wykonano tylko z 4 łutów jedwabiu.

Do ubiorów służących do jazdy konnej należało obuwie z cholewką robione z kurdybanu (pro ocreis curdivan), z nieodzowną parą długich husarskich ostróg (calcaria hussaronica). Spodnie, wymieniane w rachunkach przy ubiorach węgierskich, skrojone według mody węgierskiej, noszą nazwę schalawary; w rachunkach króla Zygmunta Augusta wzmiankowane są też czapki węgierskie — pi-lei hussaronici.

Orientalizacja ubioru polskiego zaznaczyła się już w 1. poł. XVI w. przez używanie pasów tureckich. Były to cienkie jedwabne tkaniny, które — jak widać na zabytkach sztuki — układały się, po związaniu na ubiorze, w drobne fałdki i miały zwykle poprzeczne szlaki barwne. Taki pas cienki i barwny widać już w miniaturze Pontyfikału biskupa Ciołka. Na ustaloną już modę tureckich pasów jedwabnych wskazują wzmianki w źródłach. Cingaturae Thurcicae wspomniane są np. w testamencie biskupa Piotra Tomickiego. Na wyraźne dostosowanie się do wymagań klienteli szlacheckiej wskazuje inwentarz włoskiego kupca w Krakowie Ludwika, zm. w 1544 r. W spisie towarów w jego sklepie wymieniono 39 sztuk pasów tureckich prostych (cingaturae Turcarum simplices). Trzymanie przez Włocha na składzie tylu pasów tureckich świadczy o dużym popycie na cienkie, wschodnie, tkane pasy. Tkaniny wschodnie przychodziły do Polski za pośrednictwem weneckich kantorów kupieckich z Syrii i Egiptu. Konkurencję dla Wenecjan stanowili kupcy genueńscy, którzy zajmowali się importem tkanin wschodnich przez swoją kolonię Kaffę.

Włosy w ciąży

Zobacz na stylistka.pl co powinna zawierać Twoja dieta  powinna zawierać mięso, drób, ryby, jaja, owoce morza. Te pokarmy zawierają potrzebne włosom cynk, żelazo i miedź. Jeśli karmisz piersią i musisz być na diecie, jadaj gruboziarniste kasze, razowe pieczywo i makarony oraz nietuskany ryż. w tych produktach znajduje się dużo cennej dla skóry głowy witaminy B1. Przyjmuj tabletki wzmacniające włosy Najlepiej takie, które zawierają kompleksy witamin, mikro- i makroelementów. Jeśli przyjmujesz preparaty dla młodych mam, zanim sięgniesz po preparat wzmacniający włosy, spytaj lekarza, czy możesz brać je jednocześnie. Unikniesz przedawkowania witamin. Pielęgnuj włosy dobrym szamponem i odżywką W czasie, gdy przerzedza ci się fryzura, zmień szampon na taki o właściwościach wzmacniających, np. dermo-kosmetyczny szampon-krem Anaphase Ducray lub energi-zujący szampon Dercos Vichy. Po spienieniu go na włosach podczas mycia, pozostaw szampon na głowie przez 3-5 minut, by zadziałały składniki regenerujące. Możesz również zastosować kurację wzmacniającą w ampułkach. Zwykle zawierają one aktywne związki, które pobudzają proces regeneracji komórek w skórze głowy, co hamuje wypadanie włosów. Zrób maseczkę babuni Raz w tygodniu nałóż na włosy maseczkę z oleju rycynowego albo wzmacniający kompres z soku z czarnej rzodkwi. Olej rycynowy podgrzej i ciepły wetrzyj w skórę głowy. Spłucz po dwóch godzinach i umyj głowę szamponem. Kompres z czarnej rzodkwi: zetrzyj ich kilka na tarce i wyciśnij sok przez gazę. Wetrzyj go w skórę głowy, a potem owiń ją ręcznikiem. Kompres taki trzymaj co najmniej przez dwie godziny, a następnie spłucz. Masuj głowę Masaż pobudza krążenie krwi w skórze głowy. To powoduje lepsze odżywienie mieszków włosowych. Można go wykonać podczas wcierania preparatu wzmacniającego lub w czasie mycia włosów. Opuszkami palców zataczaj na skórze niewielkie kółka. Zacznij od czoła i skroni, a potem kieruj się powoli w stronę karku. Idź na mezoterapię Jeśli gubisz włosy w szybkirr tempie, pomoże ci kuracja u dermatologa, za pomocą specjalnego pistoletu lekarz wstrzyknie w skórę głowy substancje pobudzające regenerację mieszków włosowych. Trzeba wykonać serię kilku zabiegów (jeden kosztuje ok. 300 złl. z me-zoterapii nie mogą jednak korzystać kobiety, które karmią piersią.

Zobacz galerie najmodniejsze fryzury 2012!

Fryzury ślubne

Fryzury ślubne dla każdej panny młodej, tej najbardziej wymagającej i tej trochę mniej

Bershka na zimę

Jesienno-zimowej kolekcji marki Bershka to to głównie ciepłe i mięsiste swetry oraz mnogość miękkich tkanin i drapieżnych wzorów w wielu modnych kolorach. Co sądzicie o takich propozycjach? Continue reading »

Fryzury męskie

Nie tylko kobiety muszą dbać o włosy, coraz więcej mężczyzn decyduje się na cieniowanie czy farbowanie włosów, jednak zdecydowana większość Panów preferuje raczej klasyczne fryzury męskie. Continue reading »

Fryzura francuz

Fryzury dla nastolatek

Fryzury dla mezczyzn

Fryzury wieczorowe

Poniżej kilka przykładów fryzur wieczorowych:

Fryzury ślubne

Propozycja zniewalającej fryzury na ślub: